Na co uważać biegając po lesie?

Bieganie po lesie to coś, czego każdy biegacz powinien spróbować. Taki trening nieco różni się od tego w warunkach miejskich. I to jest różnica zdecydowanie na plus. Las ma wiele zalet i jest świetnym miejscem do biegania. Jednak wybierając się na truchtanie leśnymi szlakami warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Na co uważać biegając po lesie? – Dzikie zwierzęta

Las jest domem wielu zwierząt, więc nikogo nie dziwi, że można się natknąć na dzika, lisa, wilka czy sarnę. Mogą tam mieszkać również jaszczurki i węże. Nie zapominajmy też o kleszczach. Jednym z niebezpieczeństw, na które można natknąć się w lesie są dzikie zwierzęta. Jak się zachować w przypadku takiego spotkania możecie przeczytać TUTAJ. W lesie również łatwo złapać kleszcza. Trzeba pamiętać, żeby po powrocie do domu wziąć kąpiel, wyprać ubrania i dokładnie obejrzeć ciało, czy gdzieś nie zadomowił się pasażer na gapę.

jak bezpiecznie biegać po lesie. jpg

Fot. Jak bezpiecznie biegać po lesie

Na co uważać biegając po lesie? – Łatwo się zgubić

Duży las, drzewa wszystkie takie same, łatwo zboczyć ze ścieżki. Szczególnie jeżeli dookoła piękne widoki, a nogi same niosą. Biegając po lesie zachowajmy ostrożność i trzymajmy się wyznaczonych szlaków. Pamiętajmy również, że w lesie szybciej zapada zmrok. Warto mieć ze sobą urządzenie z GPSem. Stary dobry kompas również może być przydatny. A przede wszystkim miejmy oczy szeroko otwarte. Las jest miejscem przyjaznym biegaczowi, trzeba tylko zachować ostrożność i rozsądek.

Na co uważać biegając po lesie? – Nierówna nawierzchnia

Leśne ścieżki są pełne nierówności: kamienie, konary drzew i gałęzie, gwałtowne zbiegi, ostre zakręty. To wszystko sprawia, że taki bieg jest wyjątkowy, nie nudzi i pozwala na wytrenowanie umiejętności, których nie zdobędziemy biegając po ulicach. Niestety jest również druga strona medalu: trenując w takich warunkach wzrasta ryzyko upadku i kontuzji. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby się potknąć, przewrócić, skręcić lub nawet złamać nogę. Wybierając się na bieganie po lesie koniecznie załóżmy buty przeznaczone do biegania w terenie. Są one nieco cięższe, stabilniejsze, mają grubszą podeszwę i bardziej agresywny bieżnik. Zobaczcie też jak przygotować się do upadku w trakcie biegu

bieganie w lesie

Fot. Bieganie w lesie

Na co uważać biegając po lesie? – Brak zasięgu

Biegając po lesie możemy natrafić na miejsce, w którym nie będzie zasięgu. Samo w sobie nie stanowi to niebezpieczeństwa. Czasami to nawet lepiej, kiedy możemy spokojnie biegać w pięknych okolicznościach przyrody bez dzwoniącego co chwilę telefonu. Jednak w takim przypadku wezwanie pomocy przez telefon będzie niemożliwe. Dla własnego bezpieczeństwa zawsze zostawiajmy zaufanej osobie informację gdzie się wybieramy i kiedy planujemy wrócić. Dla niektórych to oczywistość, dla innych zawracanie głowy i przesada. Naszym zdaniem to rozsądne podejście, lepiej dmuchać na zimne.

Na co uważać biegając po lesie? – Zagrożenia typowe dla odludnych miejsc

Lasy nie są jakimś pustkowiem, gdzie ludzka stopa od lat nie stanęła, ale jednak są nieco mniej oblegane niż ścieżki biegowe w centrum miasta. Ten spokój jest jedną z największą zalet lasów. Niestety ma to również złą stronę: w razie kłopotów jesteśmy sami, a zanim się pojawi jakiś człowiek może minąć sporo czasu. Pamiętajmy o tym, że w środku lasu jesteśmy skazani na siebie. Nikt nam nie poda wody, nie pomoże dojść do samochodu, nie opatrzy rany, bo nikogo nie ma. Biegając po lesie warto wziąć to pod uwagę. Można zabrać ze sobą do plecaka więcej wody i podstawowy zestaw przydatny w razie wypadku. Można też biegać po lesie z drugą osobą albo nie zapuszczać się zbyt daleko. Las jest jednym z najbardziej przyjaznych biegaczowi miejsc [PATRZ] i mamy nadzieję, że nikogo teraz nie odstraszyliśmy ani nie zniechęciliśmy. Absolutnie nie było to naszym celem. Wręcz przeciwnie. Zależy nam, żeby promować lasy jako miejsca do biegania. Żeby trening wśród drzew był przyjemny i bezpieczny trzeba jednak zdawać sobie sprawę z możliwych zagrożeń, po to aby móc im zapobiec.

Autor: Anna Rojek-Kiełbasa 

leśna ścieżka biegowa

Fot. Leśna ścieżka biegowa