Nadleśnictwo Chojnów biega i lubi biegaczy! 3. Grand Prix bbl Lasy rozpoczęte!

W minioną niedzielę 26 lutego została rozegrana pierwsza z czterech odsłon 3. Grand Prix BiegamBoLubię Lasy na terenie Nadleśnictwa Chojnów leżącego na południe od Warszawy. Odetchnąć leśnym powietrzem na trasie 5 i 10-kilometrowego crossu zapragnęło 400 biegaczy i chodziarzy!
Impreza jest organizowana przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, Nadleśnictwo Chojnów oraz oczywiście Club bbl! Dzięki wsparciu naszych partnerów uczestnictwo w biegach jest darmowe i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Na pierwszą, zimową odsłonę Grand Prix zapisy trwały zaledwie 20 minut. Cieszy nas to niezmiernie, zwłaszcza, że warunki, w jakich przyszło Wam startować nie należały do najłatwiejszych.

Podmokły grunt oraz resztki roztapiającego się śniegu sprawiły, że oprócz dystansu zawodnicy musieli znaleźć w sobie dodatkowe pokłady energii na walkę z błotem. Zapału i dobrego humoru jednak nikomu nie zabrakło.
Trasa była faktycznie wymagająca, to taki mocny przełaj. Lubię taką odmianę od ulicy. Bieg w trudnym terenie wymaga dodatkowego wysiłku, a nie wyłącznie trzymania tempa. Jestem ogólnie bardzo pozytywnie nastawiony na ten bieg, ponieważ niesie za sobą wartość dodaną – podkreśla trener akcji BBL Warszawa oraz uczestnik biegu na 5 km, Michał Łasiński. – Uczestnicy moich zajęć startujący w Chojnowie byli bardzo zadowoleni, zwłaszcza Ci, którzy przyszli z dziećmi. Oprócz biegów towarzyszących dla najmłodszych SportGeneracja, Nadleśnictwo przygotowało także punkty edukacyjne, gdzie dzieci mogły pobawić się drewnem, nauczyć się czegoś o lasach w atrakcyjnej formie – dodał finiszujący na drugim miejscu w biegu na 5 km Łasiński. Pod tym względem impreza w Chojnowie jest wyjątkowa. Rodzice mogą wziąć udział w zawodach, dzieci pobawić się i nauczyć się czegoś ciekawego pod czujnym okiem Leśników a na koniec wszyscy wspólnie zajadać się kiełbaską z ogniska oraz grochówką. – To odróżnia naszą imprezę od typowego biegu masowego, ponieważ to także rodzinny piknik – zauważa Łasiński.

Las, błoto, lekkie podbiegi to wspaniały środek treningowy o nazwie cross, który dość rzadko mają okazję wykonywać miejscy, uliczni biegacze. To swego rodzaju wartość dodana, bodziec, który pomoże poprawić wyniki osiągane w startach asfaltowych. – Noga musi zdecydowanie więcej popracować, zmiana ustawienia stopy w różnym terenie to także aspekt treningowy, który na asfalcie nie występuje. W kontekście treningu taka trasa sprawdza się idealnie. Jeśli ktoś aspiruje do nowych życiówek, powinien być z tego startu zadowolony – podsumowuje trener akcji BBL.
W niedzielę odbył się również marsz nordic walking ChodzęBoLubię Lasy. Była to doskonała alternatywa dla osób towarzyszących biegaczom oraz do zażycia aktywności fizycznej na świeżym powietrzu w nieco mniej intensywnej formie. – Impreza była bardzo sympatyczna. Niektóre osoby miały styczność z kijkami po raz pierwszy w życiu dlatego przeprowadziłem rozgrzewkę oraz krótki instruktaż prawidłowej techniki, która wcale nie jest taka oczywista – mówi Krzysztof Człapski, instruktor Nordic Walking.

Zimowe zawody z cyklu Grand Prix BiegamBoLubię Lasy w Nadleśnictwie Chojnów otworzyły trzeci sezon biegania po lesie. Kolejne starty zostaną rozegrane:
BiegamBoLubię LASY Wiosną – 9 kwietnia
BiegamBoLubię LASY Latem – 23 lipca
BiegamBoLubię LASY Jesienią – 22 października
Impreza ma na celu propagowanie aktywności fizycznej na terenach leśnych, jednak jak to w bieganiu nawet amatorskim bywa element sportowej rywalizacji również występuje. Wyniki osiągane przez zawodników sumują się i w ten sposób wyłaniani są najlepsi zarówno na dystansie 5 jak i 10 kilometrów. Pod uwagę brane są trzy najlepsze występy. Zwycięzców Grand Prix poznamy, zatem jesienią. Do zobaczenia na kolejnych zawodach!

PS. W związku z tym, że nasza impreza cieszy się dużym zainteresowaniem i jest w całości darmowa, pamiętajcie, że rejestrując się na zawody i nie stawiając się na linii startu odbieracie szansę innym chętnym. Rozumiemy, że zdarzają się wypadki losowe, jednak prosimy, aby informować o swojej nieobecności organizatorów, bowiem na Wasze miejsca czekają chętni, którym nie poszczęściło się w procesie rejestracji.

Autor: Maciej Żukiewicz – trener BiegamBoLubię