Leśna edukacja podczas BiegamBoLubię LASY Latem

W niedzielę 23 lipca w uroczysku Zimne Doły pod Warszawą wystartuje letnia odsłona akcji BiegamBoLubię Lasy.

Na mecie pojawi się 400 biegaczy i 50 pasjonatów nordic walking. W pięknej leśnej atmosferze rywalizować będą na dystansach 5 i 10 kilometrów. Udział w biegach wezmą również najmłodsi – specjalnie dla nich przygotowano bieg SportGeneracja.

Sportowe zmagania rozpoczną się o godzinie 11:00. Start biegów poprzedzi rozgrzewka prowadzona przez profesjonalnych trenerów akcji bbl.

Jednak bieg to niejedyna atrakcja czekająca na odwiedzających w tym dniu Zimne Doły. Dla swoich gości leśnicy przygotowali również dużą dawkę edukacji przekazywanej w interesujący i aktywny sposób.

W czasie letniej edycji BiegamBoLubię Lasy działania edukacyjne poświęcone będą dwóm ciekawym tematom – aktywnemu i bezpiecznemu wypoczynkowi na terenach leśnych oraz powszechnie dostępnym darom lasów – owocom, grzybom i ziołom.

Otwarte i dostępne dla wszystkich tereny Lasów Państwowych coraz częściej stają się celem nie tylko weekendowych wycieczek. Piękno przyrody, spokój, cisza i czyste powietrze przyciągają turystów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tej coraz liczniejszej grupy, leśnicy przygotowali szereg udogodnień pozwalających w ciekawy, a przy tym bezpieczny sposób korzystać z lasów. Na turystów czeka m.in. 3200 leśnych parkingów i miejsc postojowych, wiaty turystyczne, stoły, ławy, a także ponad 600 pól biwakowych i oczywiście piękne szlaki turystyczne, po których można poruszać się pieszo, na rowerze lub konno, a nawet kajakiem. Wizyta w lesie może być również okazją do zdobywania wiedzy – wystarczy wybrać się na jedną z wielu leśnych ścieżek edukacyjnych. W sąsiedztwie ścieżek, szlaków i wiat turystycznych wyznaczane są specjalne miejsca, w których można bezpiecznie rozpalić ognisko czy przyrządzić posiłek na grillu. Na potrzeby turystów Lasy Państwowe udostępniają też swoją bazę noclegową. Dostępnych jest aż 4,5 tys. miejsc w ośrodkach wypoczynkowo-szkoleniowych, pokojach gościnnych i kwaterach myśliwskich.

Lato w lesie to czas dojrzewania jego wspaniałych darów – owoców, ziół i grzybów. O tym, jakie dary można spotkać w otaczających Warszawę lasach oraz jak prawidłowo je zbierać i wykorzystywać opowiedzą leśnicy. Każdy z gości będzie miał również okazję spróbować przetworów z owoców leśnych, a chętni otrzymają sprawdzone przepisy pozwalające na samodzielne ich wykonanie.

Serdecznie zapraszamy po dużą dawkę czystego powietrza, endorfin i pozytywnej energii okraszone ciekawą wiedzą o lasach.

23 lipca, Zimne Doły pod Warszawą. Wstęp wolny!

Autorzy:

Anna Malinowska – Rzecznik prasowy Lasów Państwowych, DGLP , tel. 600 497 597, anna.malinowska@lasy.gov.pl

Maciej Pawłowski – Rzecznik prasowy RDLP w Warszawie, Zespół ds. Promocji i Mediów RDLP w Warszawie, tel. 698 994 789, maciej.pawlowski@warszawa.lasy.gov.pl